Трипуновски: Идејата за слободна и независна Македонија не умира и после многу генерации

Во чест на Мирко Пецев, Ѓорги Јармов, Ѓорги Костуранов, Борис Белев и Стево Топчев, стрелани на 13 август 1951 година во Социјалистичка Република Македонија од страна на комунистичките власти поради политичко неистомисление.

Младите деца на возраст од 20 до 23 години подолго време биле следени од комунистичките власти и УДБА, за на крај да бидат собрани од игранка во Градскиот парк, однесени на Беласица и егзекутирани.

Со по два куршума, еден во глава, друг во гради петте струмички студенти умираат за идејата за слободна и независна Македонија.
Идејата за слободна и независна Макеоднија не умира и после многу генерации!

Да живее ВМРО-ДПМНЕ! Да живее организацијата!

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...