Одговори на новинарски прашања на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Одговори на новинарски прашања на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Господине Јанушев како ќе ја коментирате улогата во овој страшен мега скандал на Врховниот Суд бидејќи он исто така е вмешан во финалната одлука во однос на судбината на Камчев во случајот „Империја„?

Одговор: Токму на обвинителството, меѓутоа не на ова обвинителство на Русковска, некое независно обвинителство треба да ја докаже, да ја документира и да ја поднесе на суд значи целата вмешаност на сите инволвирани. Токму и сега на овој прес повикуваме, значи да не остане оваа истрага и овој пред само на двајцата извршители, туку да се прошири и на нарачателите, меѓутоа и на сите инволвирани кои знаеле, а го штителе овој криминал и целиот овој случај во однос на случајот „Рекет“.

Прашање: Дали после ова може граѓаните да имаат надеж дека обвинителството, обвинителите во државата без некој ветинг би можело да има правна држава? Кој е вашиот став?

Одговор: Значи во однос на вашето прашање  и во однос на моменталната ситуација во којашто се наоѓаме, јасно кажавме дека особено после ова денес што го видовме целото обвинителство, ова обвинителство  на Вилма Русковска е крајно компромитирано и очекуваме во иднина само преку она за што се залагаме , а тоа е принципиелна работа, воспоставување систем на владеење на правото  онака како што во целиот оној изминат период всушност и предлагаме со нашиот предлог за измените на Законот за јавно обвинителство да се воспостави конечно ред и да се воспостави систем на вистинско владеење на правото.

Прашање: Дали ќе побарате оставка од Русковска?

Одговор: Во моментов бараме оставки од буквално сите и бараме предвремени избори. Секој кој што е вмешан во овој случај, меѓутоа и сите случаи на криминал, на корупција, на непотизам ќе одговора. Значи не,  треба да одговара, туку ќе одговара.

Прашање : Датумот кој што го спомна Заев за предвремени избори беше два месеци пред редовните практично, октомври 2020, вие зборувате за итни предвремени избори. Тоа што значи, барате за напролет, како ќе инсистирате?

Одговор: Како што знаете пред извесен период претседателот Мицкоски соопшти два можни датуми, ние инсистираме на избори кои  што нормално ќе ги запазат сите законски рокови, во однос на формирање на техничка влада и во однос на спроведување на фер и демократски избори. Дали ќе биде точниот датум оној што го предложивме или ќе биде некоја недела или месец порано , тоа е нешто што треба во следниот период секако доколку конечно се охрабрат и најдат храброст да прифатат предвремени избори, а очекуваме тоа да го направат покрај сите овие работи кои што се случуваат од страна на СДСМ да се организираат избори.

 Прашање: А што ако не прифатат?

Одговор: Нормално дека благовремено ќе известиме кои ќе бидат нашите идни чекори и делувања.

Прашање: Ќе инсистирате за април?

Одговор: Само што дадов одговор дека првично треба да бидат исполнети сите законски и уставни услови за организирање на изборите.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...