Ѓорчев до Елези: Дали мислите дека Заев-министерот за финасии, премиер, претседател на СДСМ и шеф на кадровска има капицитет сето ова да го извршува?

Пратеникот Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница упати повеќе прашање до заменик министерката за финасии, Ширет Елези.

Toa се:

-Како вие како заменик министер сте задоволни од соработката со министерот за финасии, Зоран Заев?

-Дали Зоран Заев секој ден доаѓа на работа во министерството за финасии и каде ги држите колегиумите?

-Дали вработените од Министерството за финасии одат во Владата, во кабинетот на премиерот Зоран Заев или Зоран Заев, министерот за финасии доаѓа во министерството за финасии и таму држи колегиуми?

-Дали сте вие задоволни од посветеноста и времето коешто министерот за финасии го алуцира во оваа клучна институција за финасииите и економијата во државата?
Ѓорчев посочи дека Зоран Заев е и премиер и претседател на СДСМ којшто во еден ден разрешува 70 претседатели на општински организации на СДСМ, истотака е и министер за финасии, шеф на телото за судски реформи, шеф на безбедностите служби, тајни служби.

-Дали вие како втор човек во министервото за финасии мислите дека министерот за финасии и премиер и претседател на СДСМ и шеф на кадровска на СДСМ има капиацитет сето ова да го извршува, запраша Ѓорчев.

Тој додаде дека јавноста сака да ги чуе сите овие работи поврзани со премиерот и министерот за финасии Зоран Заев.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...