Општина Гази Баба прераснува во општина со најмногу диви депонии

Интегрален текст од изјава за медиуми на Тони Бојковски, претседател на Советот на Општина Гази Баба

Почитувани,

Општина Гази Баба со забрзано темпо прераснува во општина со најмногу диви депонии во Република Македонија.

Имено по пријава на граѓаните на населено место „Кирил Петрушевски“ дојдовме на лице место да ги охрабриме надлежните институции да реагираат на оваа еколошка катастрофа што зазема огромни размери.

Се наоѓаме на некогашната потенцирам некогашната депонија Вардариште.

Оваа депонија како што можете да видите не е веќе некогашна. Некој си дозволил да ја активира и да положува милиони тони шут и отпад.

Градоначалник на Гази Баба, Борче Георгиевски и градоначалник на Град Скопје, г. Петре Шилегов, бараме под итно запирање на активностите на оваа дива депонија затоа што во населено место „Кирил Петрушевски“ не живеат луѓе од втор ред.

На добар пат сме да бидеме најзагадената општина во Република Македонија. Далеку се граѓаните на општина Гази Баба од животот што им го ветивте и граѓаните не го заслужуваат ова.

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на следната седница на Совет ќе предложи решение за оваа дива депонија и не отстапуваме до конечната реализација за населено место „Кирил Петрушевски“ и Општина Гази Баба да биде пристојно место за живеење.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...