Манојловски: Дали сега со овој закон имаме прилагодување за да може на мала врата да се впротне заштита на лица коишто не се државјани на наша држава?

Горан Манојловски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска комисија за здравство рече дека законското решение и легислативата околу одредени закони и конвенции што се усогласени од страна на Собранието е чисто усогласување дека немало негативни примери и затоа сега се преточуваат како законско решение.

-Една работа овде не ми е јасна, нели нашиот закон за здраствена заштита е солидарен и било кој да биде пристутен на нашата територија на Република Македонија ќе му биде пружена било каква законска нега, медицинска нега, здраствена заштита и се што е потребно согласно нашите прописи. Во член 4 има набројано доста работи кајшто се утврдуваат стриктно правата на пациентите каде едно ми остави впечаток без разлика дали се работи за припадник на маргинализирана група, јазик, сексуална ориентација, родов идентитет и државјанство, посочи Манојловски.

Според ова тој го упати следното прашање:

Дали овој закон нешто припрема за нешто што се спрема во Mакедонија односно долгонајавуваната изградба на кампови за мигранти и согласно на тоа дали сега со овој закон имаме прилагодување на Законот за правата на пациентите за да може на мала врата да се впротне заштита на лица коишто не се државјани на наша држава?

Манојловски во своето обраќање го потсети министерот за здравство, Венко Филипче дека дежурствата не се плати, дека е дополнителен труд и дека ветувањето на Владата е основна плата од 100.000 денари на секој лекар-специјалист.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...