Манчев до Филипче: Градите куќа, а немате темел, каде ќе ги остваруваат пациентите овие права ако докторите ни бегаат од државата

Пратеникот Ванковер Манчев од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ при заседавање на Комисија за здравство посочи до министерот за здравство Венко Филипче дека прво треба да се донесе закон за заштита на права на здравствени работници, а потоа закон за заштита на права на пациенти.

Почитуван министер иако декларативно во повеќе изјави или да не речам во секое ваше излагање изјавувате дека се залагате дека приоритет ви се докторите и здравствените работници, во пракса апсолутно тоа го негирате, појасни Манчев.

Манчев го запраша министерот Филипче зошто законот за права на пациентите се носи со европско знаменце, кои се причините?

Изјавувате дека ги браните, дека сте на страна на докторите, не може да носите закон за заштита на права на пациенти, а претходно да не донесеме закон за заштита на здравствени работници. Ја поддржувате политиката и на претходните министерства, а вие бевте први што изјавувате дека ќе ги зголемите правата на докторите и дека треба подобрени услови за работа. Не може да постои закон да ги унапредуваме минималните работи, а да немаме закон за права на докторите и закон за права на сите здравствени работници, додаде Манчев.

Манчев му посочи на министерот Филипче дека тој гради куќа, а нема темел, каде ќе ги остваруваат пациентите овие права ако докторите ни бегаат од државата.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...