СДСМ се обидува да ја искористи последната шанса да ги вработи партиските  послушници пред нивното заминување од власт

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на прес конференцијата на Маја Славева

СДСМ се обидува да ја искористи последната шанса да ги вработи партиските  послушници пред нивното заминување од власт.

Никој не може да биде слеп и глув на колективните вработувања на роднините и пријателите на Кирацовски,  вработувањето на сестрата на министерот за економија во МЕПСО, вработувањето на синот на пратеничката Мира Стојановска во ЕЛЕМ, како и мајката на пратеникот Костадин Костадинов, која си поднесе оставка, а да не го заборавиме и вработувањето на  Стојанче Ангелов во М-НАВ.

СДСМ во времето кога делуваше како опозициска партија беше најгласна за наводно пренатрупаната администрација, а сега не престанува со вработувања токму таму.

На власта и гори под нозе власт, знае дека ја губи моќта и решава на овој начин да ги задоволи незадоволните партиски послушници додека не се распишат нови избори.  За оваа цел ги менуваат систематизациите на институциите за да бидат прилагодени на профилите на изворно партиските луѓе.

Се покажа дека оваа расипничка власт досега се грижеше само за своите лични интереси и бизниси, но никако за доброто на државата.  За само три години успеаја да ја сведат јавната администрација на најниско можно ниво кое не било запаметено во Македонија, за која и Европската Унија постојано дава негативни забелешки. Но, СДСМ не посветуваат внимание на тие забелешки, туку упорно ги згрижува  партиски војници и послушници кои не знаат да ја работат работата која ја бара работното место.

Деновите за понатамошни грабежи на државниот буџет им се тенчат, свесни се за нивниот пропаст и паниката помеѓу нив е се поголема.  Обвинувањата кон опозицијата за нивните тригодишни грешки се провидни, летаргични и нереални.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...