Нешковски: СДСМ е дволична спрема граѓаните

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Тони Нешковски

Почитувани,

Сакаме да ја информираме јавноста дека на денешната седница на Советот на Општина Кавадарци по предлог на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ заедно со коалицијата поднесовме предлог за дополнителна точка на дневен ред и тоа – Предлог одлука за изменување и дополнување на одлуката за висината на цените за собирање и транспортирање на комунален отпад во општина Кавадарци, каде што бараме да се поништи претходната одлука и да се врати сумата од 2 денари на метар квадратен за затворен простор на 1, 1 денар.

По предлогот на оваа точка следеше гласање каде што советничката група предводена од СДСМ заедно со нивната коалиција гласаше против и оваа точка не се стави на дневен ред.

Со ова само се гледа колку оваа политичка партија односно СДСМ немаат став и ја покажаа дволичноста спрема граѓаните во  град Кавадарци.

 

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...