Општина Петровец им излезе во пресрет на барањата на граѓаните и ги реконструираше улиците „3“ и „5“

Интегрален текст од изјава за медиуми на Борче Митевски, Градоначалник на Општина Петровец

Почитувани

Денес имаме официјално пуштање на  улица „3“ и улица  „5“ во населено место Петровец, со вкупна должина од 830 метри и ширина од 5,5 метри и две пешачки патеки, од двете страни по една пешачка патека со ширина од 1,5 метри.

Исто така имаме и подводна канализациона мрежа поставено и атмосферска мрежа поставено, се што жителите од овие 2 улици што бараа, Општина Петровец им излезе во пресрет. Парите се обезбедени од Европска Унија, од  ИПА програмата во висина од 260.000 евра и Општина Петровец учествуваше со 30.000 евра за поставување на канализациона мрежа.

Дојде времето кога жителите тоа што го бараа пред година дена да биде реализирано од наша страна. Овие улици се правени пред 27 години од придонес на жителите кои живеат на овие две улици и еве денеска со гордост може да кажеме дека обезбедивме нормални услови за живот на овој дел од Петровец на жителите бидејќи за да се живее во една приградска средина треба да има улици, да има водовод, сите оние услови за живеење.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...