Манаскова: Власта не дозволува да се дискутира за проблемот со Охрид

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Магдалена Манаскова на денешната собраниска седница побара власта да дозволи да се дебатира за проблемот со Охрид во Собранието и да не бега од дебата.

-Пармалентарното мозинство сака по не знае кој пат да ја замолчи опозицијата и да го тргне внманието на јавноста од проблемот со Охрид, како и новите проблеми кои се отвараат со предлоложеното законско решеније, на тој начин што се закажува комисија пред почеток на пленарна седнца, истакна Манаскова.

Манаскова побара од Џафери и посебна пленарна седница каде ќе се дискутира за проблемот со Охрид.

-Господине Џафери, од вас бараме да покажете одговорност, бидејќи очигледно СДСМ не ја чувствува и да закажете во следните десетина дена посебна пленарна седница, само за овој закон, додаде таа.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...