Нелоски: За жал младите во овој момент во Македонија ги држи само семејството

Во вчерашната емисија „Детектор“ гостуваше Владимир Нелоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ при што истакна дека за жал денеска во Македонија младите ги држи само семејството.

-Сметам дека наредната влада која што ќе дојде, јас сум убеден дека тоа ќе е на ВМРО-ДПМНЕ, најпрво треба да се погрижи за политичката одговорност која што ја има како партија, односно ако ветиме тоа, тоа и тоа дека ќе го направиме за младите да го направиме. Мислам дека како политичари наша е одговорноста да созададеме систем каде што младите ќе веруваат во државниот апарат, посочи Нелоски.

Нелоски додаде дека потребно е да се создаде средина каде што младите нема да мислат дека политичарите се појавуваат само еднаш во четири години, не ветуваат брда и долини колку да дојдат до кожните фотелји.

-За жал во изминатите две-три години ниту еден од најкрупните проекти за млади до сега не се ни започнати со реализација. Се надевам дека ќе започнат. Само за поздравување е проектот „Купи куќа за млади“ кој што е само продолжен од страна на СДСМ, а беше воведен од ВМРО-ДПМНЕ. И мислам дека така треба секоја влада да функционира, на еден начин ние да им дадеме на младите понуда за да останат. Младите во овој момент во Македонија ги држи само семејството. Бидејќи Европа им нуди подобри плати и им нуди подобри вредности и им нуди еднаква можност за вработување, а во Македонија ги држат само семејствата, појасни Нелоски и додаде дека државата треба да им овозможи подобри услови на младите за да останат во Република Македонија.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...