Нелоски: Владата на СДСМ не се грижи за економијата и стандардот на граѓаните

Во денешната емисија „Детектор“ гостуваше Владимир Нелоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, при што посочи дека приоритет на секоја влада треба да биде економското прашање и задржување на младите луѓе.

-Потребно е да се подобри животот на граѓаните во Република Македонија. Поразителни се резултатите дека 28% од населението не можат да заминат на одмор бидејќи немаат пари. Токму затоа сметам дека приоритетни прашање на оваа влада и на секоја наредна влада треба да биде токму економијата. И покрај сите други важни теми, најприоритетни треба да биде економското прашање. За жал сметам дека оваа власт нема доволно ставено акцент на економијата и на зголемување на платите во Република Македонија, намалување на сиромаштијата, истакна Нелоски.

Посочи дека целта на младите луѓе треба да биде приватниот сектор, но приоритет на секоја владејачка партија треба да биде задржување на младите и најдобрите студенти, во администрацијата се со цел да се помогне за развој на самата држава.

-Еве давам предлог кој што беше дел од програмата на ВМРО-ДПМНЕ за изборите од 2016-та година, а тоа е вработување на најдобрите 100 студенти од секоја генерација во државната администрација кои што би помогнале да немаме вакви случаеви за жал каде што не е само оваа девојка, имаше уште еден млад човек пред некој ден со висок просек и меѓународно искуство да не влегуваат во државната администрација, додаде Нелоски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...