Нелоски: Со проектот на СДСМ досега се вклучени само 1% млади луѓе

Владимир Нелоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ гостуваше на емисија „Детектор“ каде што појасни дека проектот „Младинска гаранција“ на СДСМ не помогна многу за вработување на младите, во проектот на СДСМсе вклучени досега само 1% на млади луѓе.

-Морам да истакнам, да кажам едно мое лично разочарување во однос на овој проект, за жал иако можеби намерата е искрена.Со овој проект се опфатени сега околу 3.300 млади луѓе од кои што вработени се скоро половина. Значи не се ни 3.000 млади луѓе, а во Република Македонија имаме околу 300.000 млади луѓе. Ако ги погледнеме фактите тоа кажува дека овој проект за една година има успеано да помогне да најде работа, не да најдат работа туку да бидат вклучени во овој проект само 1% од населението на Република Македонија, млади луѓе, истакна Нелоски.

Нелоски ја повика АВРМ да го погледне проектот кој што беше две години од 2014-2016, вработување на млади до 29 години, преку овој проект за две години се вработија над 12.000 млади луѓе. -Со проектот на ВМРО-ДПМНЕ се вработија околу 12.000 луѓе, а со проектот на СДСМ само 1% за две години.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...