Мицкоски: Власта нема што да понуди, затоа се занимаваат со прогон

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата Отворено на ТВ Алфа, посочи дека Зоран Заев и СДСМ се свесни дека ја губат довербата кај граѓаните поради немање на визија и стратегија како да управува со државата и да работи за доброто на граѓаните, па мора да креира политички прогон и да измислува обвиненија за опозицијата и сите граѓани кои размислуваат различно од нив.

-Јасно е дека сето она што го зборевме ние во изминатиот период дека практично целосно е покриено обвинителството и судството од страна на Зоран Заев и групата околу него се потврдува. Постапките кои следеа после претседателските избори само го докажуваат тоа што ние го говориме и ќе продолжат да го докажуваат. Јас не верувам дека они тука ќе престанат бидејќи се свесни дека ја губат довербата кај граѓаните свесни се дека нема што ново да понудат, нема проекти, нема стратегија нема визија и единствениот начин е како на еден теоретски начин кој они си го замислиле тоа сценарио да вршат притисок врз политичките неистомисленици, врз опозицијата во случајот и да втеруваат страв кај слободноумните граѓани на оваа држава, дека еве ние сме семоќните и дека што сакаме, кому сакаме можеме да направиме, вели Мицкоски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...