Мицкоски: Немаме реформи, затоа немаме датум за преговори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Канал 5 телевизија стакна дека нема реформи, Извештајот на ЕУ содржи критики за власта, па затоа и немаме датум за преговори.

– Ја слушнавме изјавата на амбасадорот Тимоние знаеме што кажа во однос на реформите, истото кога Германската бизнис асоцијација и додели нула на владата за функционирање на бизнисот во Република Македонија, вели Мицкоски.

Тој вели реформи нема, се е добро на хартија, но нема имплементација ,лош е амбиентот во кој функционира политиката и демократијата, нема владеење на право, практично се она што го зборуваме тука го зборуваат и нашите партнери од меѓународната заедница.

Мицкоски вели дека треба да си го тераме нашиот пат и нашите канали да лобираме да Македонија добие датум за преговори ,затоа што тоа не го гледаме од другата страна.

-Заев е уценет скап политичар тој со неговиот ментор Еди Рама ги спои Македонија со Албанија, вели Мицкоски во вестите на Канал 5 телевизија.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...