Одговор на новинарско прашање на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање новинар: Имаме нови избрани министри, кој е ваш коментар?

Одговор: Нови избрани министри, да не ме сфатите погрешно немаме. Од големо најавуваната реконструкција на владата не се случи ништо и денешната акција е  токму резултат покривање на таа работа. Имаме од глупост во глупост влегување од ден во ден, видовте вчера со што се занимаваше министерството за здравство за да вечерта ретерираат после сериозните  реакции на јавноста. Имаме од скандал во скандал и не знаат како да излезат и влегуваат во вакви работи. Ако ја гледате таканаречената реконструкција на владата имате еден министер кој што од здравствени причини се повлече, природно дојде друг човек на  негово место, му посакувам на господинот Асаф Адеми добро  здравје и се најдобро. Имате втор министер кој што ротира од позиција икс на позиција ипсилон, имате трет министер кој што оди во министерство во кое што и претходно нешто него видовме министерството за локална самоуправа и на тоа се сведува реконструкцијата.  И имате желба на Зоран Заев да го контролира државното кесе со цел да може да функционира системот „евро за евро“. Така што реконструкција практично и да немаше.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...