Милошоски до Заев: Сопственик на медиум и ваш висок партиски член вршат рекет и уцени

Дали знаете дека сопственик на медиум и ваш висок партиски член вршат рекет и уцени,  го праша пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антониjо Милошоски премиерот Зоран Заев на денешната седница за пратеники прашања во Собранието.

-Во македонската јавност во последно време користејќи псведоними се збоува за извесен сопственик на телевезија со псевдоним „Коки“ кој што се занимавал со рекетирање, корупција и перење на пари. Не разговарал за сума помала од 200.000 евра. Бидејќи за ова зборува целиот главен град, но и пошироко и бидејќи ова многу добро го знаат и дел од вашите партиски функционери, со кој што сме разговарале неформално во Собранието, сакам да поставам прашање до премиерот Зоран Заев дали до него допрел глас дека постои таков сопственик на медиуми со псевдоним „Коки“, праша Милошоски.

Дополнитело тој праша дали премиерот е запознае дека тој сопственик на медум има изнудено пари од поранешен градоначалник на скопска општина во износн на 200.000 евра и рекалмирање на сопствениот медиум.

-Дали во допрениот глас кој што и вас ве заинтересирал, знаете за кого станува збор кога се користи псевдонимот на второт лице коешто работело во тандем со „Коки“, сопственик на медим, а неговиот псевдоним е „Кики“. Се збори дека е висок партиски функцонер на СДСМ или барем бил партиски функционер на СДСМ. Заедно со првоспоменатиот биле кај една ваша градоначалничка од СДСМ барале беслпатна локација и одобрение за градба и не плаќање на комуналии во износ од 1 милион евра истакна тој.
Дополнително Милошоски истакна дека не е тешко премиерот да првори за која градоначалника станува збор.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...