Земјоделците во кочанскиот регион заради нефункционален канал веќе две години мака мачат како да ги наводнат површините

Интегрален текст од изјава за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Денеска на барање на земјоделците сум во Кочанскиот регион, поточно во општина Зрновци. Потенцираат и укажуваат дека проблемите со наводнувањето се алармантни.

Се наоѓаме на лице место каде што поминува левиот магистрален канал каде што треба да се покрие земјоделската површина од околу 3 илјади хектари за наводнување и тоа во укажување на земјоделците веќе втора година овој канал е нефункционален и малку е нелогично и несфатливо земјоделците додека Љупчо Николовски организира скапи коктели во министерството за неговото „успешно“ менаџирање со неговиот шеф Зоран Заев, земјоделците ронат солзи и мака мачат како да ги наводнат површините.

Земјоделците ме информираа дека без наводнување на оваа површина практично е невозможно да се одгледуваат земјоделските култури. Голем дел ги имаат необработено, а оние што го имаат земјоделското земјиште земено под закуп практично го откажуваат, бидејќи негрижата на АД „Водостопанство“, Николовски и Зоран Заев којшто ветуваа во предизборието 2016 година дека ќе донесат живот за земјоделците, гледаме дека на лице место дека не е така.

Денеска сме во Кочани, ситуацијата е алармантна. Меѓутоа ако се навратиме наназад ќе видиме дека и минатата година немаше земјоделски сектор, немаше гранка каде што не претрпија земјоделците огромни штети. Дали беа тоа градинарите, дали беа во моментот прозиводителите на праска во Росоман, дали беа во Малешевијата производителите на слива, дали беа производителите на пченица, бостан итн.?

Немаше земјоделска гранка, немаше село каде што не наидоа на негрижата од Љупчо Николовски и Зоран Заев.

Од оваа средба апелираме до Зоран Заев и до неговиот министер во заминување, Николовски и до новиот министер под итно да се фатат за работа и да ги санираат овие проблеми бидејќи проблемот со наводнувањето не трпи на време. Вода мора да има кога е најпотребно. Водата ако стигне во август ќе стигне предоцна, само земјоделците дополнително ќе ги обременат со фактури коишто треба да ги платат за нешто што не го добиле како услуга.

Ако не се способни нека си заминат од своите позиции. ВМРО-ДПМНЕ има и план, стратегија и визија како да го санира она што го направи СДСМ бидејќи земјоделците заслужуваат партнер. Земјоделците заслужуваат иднина којашто произведуваат здрав и земјоделски производ. Ако не се способни нека ги отстапат местата. ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира новата влада, и ќе покаже како навистина треба да се работи во интерес на македонскиот земјоделец.

 

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...