Ѓорчев: Оваа влада не е способна да се справи со мигрантска криза

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев на денешната собраниска седница изјави дека оваа влада не е способна да се справи со мигрантски бран,  и притоа да успее да ги зачува мирот, безбедноста и стабилноста на државата.

Ѓорчев посочи дека владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ  успешно се соочи со мигрантската криза кога низ Република Македонија во најголемиот бран поминаа повеќе од 1,5 милиони луѓе и во тие моменти успеа да ја задржи стабилноста на државата и најде начин да им помогне на тие луѓе да има хуманитарен пристап и да им подаде рака зачувувајќи ги мирот и стабилноста.

– Но не сум сигурен дали тоа Република Македонија може да го направи тоа сега, затоа што гледаме дека се зголемуваат мигрантските движења, а од друга страна изостанува реакција и превентивно дејствување на институциите, потенцираше Ѓорчев

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...