Повратот на ДДВ е потврда дека за СДСМ наместо зборот важи, зборот лажи

Повратот на ДДВ е потврда дека за СДСМ наместо зборот важи, зборот лажи.

Додека Заеви се поблиску до ограбување на граѓаните, власта манипулира со смешни мерки од кои единствено корист ќе имаат најбогатите.

Со мерката Мој ДДВ која толку многу ја форсираат, сиромашните и просечните граѓани најмногу што може да добијат 156 денари во месецот, односно 1872 денари годишно, што е многу далеку од тие  30.000 кои Заев ги ветуваше.  Ако граѓаните се надеваат на овие пари за да вратат кредит, платат извршител, отидат на годишен одмор или да реновираат соба  потребни ќе им бидат најмалку 16 години.

Доколку СДСМ навистина сака да им помогне на граѓаните треба да го врати рамниот данок, да ја укине акцизата на нафтата која ја покачи, да стимулира намалување на цените на мало  и конечно да почне да ги реализира капиталните инвестиции кои имаа најниско ниво на реализација во историјата на Македонија.

Но очигледно власта е фокусирана како само да се зголемат бизнисите на кланот Заеви и останатите функционери од власта кои цело време си  зголемуваат имот, местат тендери, и сами на себе си доделуваат грантови.

Македонија и граѓаните со оваа власт само уназадуваат и осиромашуваат. Тоа може единствено да се промени кога СДСМ и аболицираниот криминалец Зоран Заев конечно ќе си заминат.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...