Тевдовски како и неговиот ментор Заев секојдневно се служат со лаги и манипулации

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Драган Тевдовски

Денешната изјава на Драган Тевдовски е класична манипулација со која се служи оваа влада секојдневно.

Фактот дека за рок од 5 месеци тој и Заев создадоа дупка во буџетот од 3 милијарди денари.

Тевдовски наместо да лаже како неговиот ментор Зоран Заев, нека собере сили да признае на јавноста на што се должи толкаво потфрлање на собраните даноци во висина од 50 милиони евра.

Оваа дупка во буџетот преставува вовед во нов економски иден шок, нови потреси во државата, нови отежнувања на животот на граѓаните кои тонат во сиромаштија.

Потфрлањето на Владата и на УЈП, 50 милиони евра разлика од планираното и реализираното даночење е показател дека економијата воопшто не блеска, платите не растат, економската активност е намалена и нема нови вистински инвестиции.

ВМРО-ДПМНЕ ветува кога ќе дојде на власт, ќе се врати рамниот данок и веднаш ќе се намали акцизата на горивата за стабилизирање на македонска економија.

 

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...