Одговор на новинарски прашања на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Одговор на новинарски прашања на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Во врска со пописот, заводот за статистика тврди дека е се во согласност препораките на Еуростат и ОН ќе се попишува населението според матичните броеви, но оние што се иселени над една година нема да се бројат во вкупниот број на населението. Што е за вас спорно?

Одговор: Видете вака, прво заводот за статистика и преку неговиот директор кој што дава политички изјави и има политички ставови во своите настапи, наместо статистички, реални и државни нели. Посочуваше на други работи во однос на пописот дека нема да има графа за етнички, за религиски изјаснувања, а потоа според политички договор на партнерите во власта на Заев и Али Ахмети се доведе до поинакви прашања. Понатаму можам да кажам дека исто така државниот завод за статистика соопшти дека во однос на кои прашања ќе се содржат и на каков начин ќе биде спроведен пописот зависи од Собранието, политичката волја на власта. Во однос на пописот можам да кажам, да повторам она што и досега го кажувавме дека ВМРО-ДПМНЕ се спротивставува на ваков начин на спроведување на попис, на ваков начин на носење на закон за попис кој што не е според стандардите на Еуростат, не е според меѓународните документи и препораки како треба да изгледа едно пописно ливче и како треба да се спроведе попис. Не може да се направи попис кој што е резултат на политички пазар. Не може да се направи попис на кој што граѓанин ќе каже матичен број и оној кој што ги знае матичните броеви на дел од неговото семејство и пошироко семејство да кажува и на тој начин да биде спроведен попис. Пописот оваа власт мора да разбере дека попис не може да биде резултат на политички договор, на пазар помеѓу партнерите во власта. Попис е статистичка операција која што треба да служи за реално планирање на политиките во државата. Законот за попис како и пробниот попис кој што во моментов се спроведува согласно она што е ставено во тој предлог законски текст за пописот, всушност значи исплаќање пробен попис, исплаќање на концесиите кон доверителите од страна на Зоран Заев. Во оваа насока можам само да кажам дека ваков попис кој што ќе биде спроведен спротивно на препораките на Еуростат нема да ја прикаже реалната бројка на населението кое што живее во Република Македонија. Доколку се истурка ваков попис, ваков предлог текст без да се земат во предвид барањата за средба, барањата за заедничко креирање на закон за попис согласно меѓународните стандарди, таквиот попис може да доживее судбината на референдумското изјаснување во однос на промената на името.

Прашање: За Заев и Ахмети, од власта никој до сега не демантираше и немаше никаква информација дали имало некаква средба, дали до вас како партија стигнаа некои информации?

Одговор: Нема ниту демант, нема никаква информација, цела недела Зоран Заев не одговара, нема одговор од власта за тоа дали постои политички пазар кон она прашање што го отвори претседателот Христијан Мицкоски. Пазар направен на средба во Тетово каде што било договорено политичко редефинирање на државата и исцртување на нови граници. Тоа било направено во време помеѓу таа средба, тој политички пазар е направен во време помеѓу двата изборни круга за претседателските избори, како што реков во Тетово, и е договарано политичко редефинирање во земјата на сметка на политичка изборна поддршка. Одговор на ова прашање е и те како потребен, одговор е потребен и заради туркањето на пописот вон сите стандарди како што сега реков за попишување, резултат на политички пазар, оној пазар што го донесе Зоран Заев и кој што го одржува на власт. Попис по матични броеви од некој што ги знае матичните броеви. Одговор е потребен и заради предлозите за нови изборни модели кои што се наметнува во јавноста, наметнато како што знаете од второто лице на Зоран Заев. Уште повеќе потребен е одговор бидејќи Република Македонија повторно остана без датум за преговори, без европски интеграции, без членство во ЕУ. А, вицепремиер, заменик на Зоран Заев се закануваше дека во таков случај државата би се распаднала. И наместо да даде суштински одговор и наместо да се изјасни во однос на таа средба во Тетово каде што е договарано редефинирање на државата, наместо суштински реформи и одговорност Зоран Заев си турка партиски агенди за што поголемо деспотство во СДСМ. А, Зоран Заев знае каков и да има изборен модел ќе ги загуби овие избори, народот жестоко ќе одговори на сите негови девастации на државата, политички трговии со државните и националните интереси.

Прашање: Вашиот претседател на емисија кажа дека е подготвен да среди со власта за да разговара и да го помогне процесот на интеграција. Дали досега имате некоја комплетна иницијатива од власта да ве повикаат на ова и дали мислите дека воопшто ќе се случи ова?

Одговор: ВМРО-ДПМНЕ е државотворна партија. ВМРО-ДПМНЕ партија која постојано работи за доброто и интересите на граѓаните на Република Македонија. Работи за напредок на Република Македонија. Кога станува збор за нaционалните интереси, државните интереси, за ЕУ интеграциите, апсолутно секогаш сме го давале својот максимум и сме ја пружеле нашата рака за да се добие што побрза интеграција и што подобар живот на граѓаните на Република Македонија. Тоа било докажано неколкупати досега, тоа било докажано и применето како опозиција и минатата година кога се изготвуваше оној извештај на Европската комисија, учествуваме во сите закони коишто беа потребни да се донесат минатата година. Но, учествуваме и предлагаме и сега да ги вложуваме сите наши капацитети за да се подобрат оние стандарди што би значеле побрз влез на Македонија во ЕУ, побрзо добивање датум, подобри реформи бидејќи реформите изостануваат и затоа нема датум за оттпочнување на преговорите. Од другата страна се уште нема никаков одговор. Зоран Заев се занимава со партиски работи, се занимава со своето деспотство без никаков конкурс да ги смени своите општински органи, своите партиски органи. Во меѓувреме турка агенда за политичка трговија, со една статистичка операција, турка нешто што се вели политичко редефинирање на државата само и само во насока за што подолго да се задржи на власт. Власта е минлива категорија, државата, националните интереси и државните интереси не се.

Прашање: Дали се откажавте од идејата за предремени парламентарни избори?

Одговор: Одлука за предремени парламентарни избори може да донесе само Парламентот, може да донесе власта. Зоран Заев неколкупати до сега дека што и да изусти каква и идеја да даде, каков предлог да даде понатаму не се задржува на неговото, тоа е оној познат Заевизам. Така што  и онаа олука нема датум ќе оди на предвремени избори испадна уште еден зевизам, уште едно негирање на сопственото тврдење, на сопственото кажување. Така што дали ќе има предвремени избори или редовни, во која насока ќе се води државата, тоа е прашање кое може да го реши само власта. Тука сме реални. Но, тврдиме дека кога и да има избори, Зоран Заев ќе ја загуби власта.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...