Мицевски за оставката на Богоевски: Се надевам дека ќе се фокусирате во барањето на дилерот, а не во таксистот

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија„ Никола Мицевски на денешната собраниска седница рече дека тој сметал дека целта на излагањето на Павле  Богоевски е образлагање на неговата оставка, а не лечење на фрустрациите со коишто се опседнати.

-Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ беше јасен и недвосмислен  во соопштението за јавноста  дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се произнесат по правото и правдата  и по законите  согласно Уставот и деловникот за работа на Собранието. И барајќи неселективна правда  нескриена е фрустрацијата и омразата кон ВМРО-ДПМНЕ. Таа омраза и фрустрација  ве засенува во реалното размислување и работење на она за што сте избрани , а тоа да им служите на граѓаните  и да работите за подобро утро на граѓаните. Тоа во праксата и во реалноста го нема, истакна Мицевски.

Тој посочи  дека нормална постапка е  да било која јавна личност фатена во недозволени дејанија, особено ако е признато делото, како во вашиот случај да  си поднесе оставка.

Имено тој кажа дека очекува во наредниот период, институциите да си ја завршат својата работа  и конечно еден случај  од оваа неспособна власт  да добие своја разврска и дека ќе се фокусираат во барањето на дилерот, а не на таксистот.

-Да не се концентрираме колега Богоевски на оставката, да не се концентрираме  на моралната одговорност, да се концентрираме на одговорноста на поднесување на оставката, порача Мицевски.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...