Заев и Николовски не водат грижа за проблемите на земјоделците

Интегрален текст од изјава за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Нема регион во државата каде што нема проблем со водата за наводнување. Земјоделската сезона е речиси на половина, а проблеми еден  куп.

ВМРО-ДПМНЕ веќе подолг период укажува на проблемите со наводнување и неработата на власта. Вода до нивите нема. Земјоделците се молат да не фати суша па да го изгори тоа што го посеале.

Земјоделците од Овче Поле, Тиквешкиот, Струмичкиот и другите земјоделски региони низ државата два месеци се оставени сами да се снаоѓаа со проблемите. Постои опасност дека земјоделските приноси ќе се преполоват, а власта мува не ја лази. Љупчо Николовски се шета низ Европа. Заев гази црвени теписи, а земјоделците не знаат кој крај попрво да го фатат.

Во Овчеполието нема вода, илјадници хектари луцерка се оставени без наводнување. Приносите можат петкратно да се намалат, а штетите по земјоделците да бидат непроценливи.

Во Тиквешијата над 200 километри каналска мрежа се неисчистени, а илјадници хектари лозови насади ќе останат ненаводнети.

Зоран Заев и Љупчо Николовски во 2016 година одеа низ селата и нивите и ветуваа дека земјоделското производство ќе се препороди, дека ќе има откуп и стабилни цени, а сега ништо од тоа не е случај. Најважната работа за земјоделското производство – водата, ја нема!

Почитувани,

Проблемот со наводнувањето не трпи на време, ако до сега се решеше овој проблем приносите ќе беа на задоволително ниво, доколку се задоцни со санација на проблемите штетите ќе бидат огромни, а земјоделското производство ќе биде неисплатливо.

За сите маки кои им ги нанесоа на земјоделците, за проблемите и за уништувањето на производството Зоран Заев и Љупчо Николовски мора да бидат изметени од власта.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...