Николоски: Голема грешка на македонската дипломатија е што Македонија ја стави заедно во пакет со Албанија за влез во ЕУ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски е гостин во емисијата Клик Плус. Николоски објасни како Македонија се најде во група со Албанија.

Огромна грешка на македонската дипломатија во одредени делови и договор, а тоа е Македонија да влезе во иста група со Албанија. Претпоставувам дека знаат гледачите дека со исклучок на Хрватска немало прием во ЕУ, а да не е во група. Хрватска влезе сама, затоа што Хрватска требаше да е во група со Македонија, така беше и поканата за НАТО. Но заради ветото од Грција, практично таа група се растури. После се створи група Србија и Црна Гора и беше логично после решавањето на спорот со Грција, Македонија да стане дел од таа група. Но се случи обратното Македонија стана дел од група со Албанија. И тоа е огромен дипломатски успех за Албанија и тоа е огромен дипломатски несупех за Македонија. Затоа што Македонија под сите стандарди е далеку пред Албанија. А Албанија беше во иста група со Косово и БиХ, рече Николоски.

Николоски додаде дека предупредил дека има договор меѓу Бујар Османи и Бушати од Албанија, Македонија да успори со реформите, за да не се забележи толку многу големото нереализирање на реформите во Албанија, и двете држави да влезат во иста група.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...