УМС на ВМРО-ДПМНЕ со низа активности по повод светскиот ден за борба против пушењето

Интегрален текст од изјава за медиуми на Петар Марков. 

Републичката комисија за здравство при УМС на ВМРО-ДПМНЕ, денеска по повод светскиот ден за борба против пушењето организира низа активности со кои ќе ги истакнеме здравствените ризици кои се поврзани со употребата на тутунот и ќе дадеме совети и препораки за намалување на неговата употреба.

Негативното влијание на цигарите и чадот директно е врзано со многу сериозни заболувања како рак на белите дробови, грлото и устата а поврзано е и со низа срцеви болести и болести на крвните садови.

Покрај здравјето на активните пушачи сериозен, негативен ефект од цигарите се докажува и кај пасивните пушачи кои се наоѓаат во иста просторија. Во оваа група спаѓаат најчесто децата чии родители се корисници на тобако производи и несвесно и нив ги изложуваат на  ризик од сериозни заболувања.

Мотивот за откажување од пушењето, пушачите треба да го бараат во самите себе, бидејќи не се работи за некоја модерна навика , туку напротив пушењето има големо влијание и на надворешниот изглед на корисниците и секако предизвикува сериозна финансиска и здравствена штета.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...