Мицевски: Пратеничките прашања поставени од пратениците до министрите не ги одговараат

Никола Мицевски, координатор на пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ посочи дека има забелешка за прашања кои се поставени и за кои било кажано дека ќе биде одговорено писмено, а се уште нема одговор.

-Сакам да ја искористам приликата бидејќи претседателот на владата е тука со нас, да информирам и за вас и за медиумите дека пратеничките прашања кои што се поставени изминатите 3-4 месеци се вкупно 19 на број од кои 9 прашања поставени од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ , и би сакал да замолам за поголема ажурност затоа што можеби се системски прашањата и се поврзани со одредена динамика и одреден рок ние од владата односно од ресорните министерства немаме добиено одговор, нагласи Мицевски.

Мицевски додаде дека прашањата што ги поставуваат пратениците би требало да се ги добиваат соодветно од седница на седница во рок најмалку од месец дена, а има прашања кои не се одговорени од седници како што се од 31.03, 27.02.

-Четири прашања нема одговорено министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Исто така четири и министерство за образование нема одговорено, едно од министерство за внатрешни работи, појасни Мицевски.

При што на седницата Мицевски истакна доколку министерството не сака или не е во можност да одговори барем да каже на време, за да не чекаат пратениците одговор. Бидејќи прашањата на пратениците што ги поставуваат до министерствата произлегуваат од граѓаните на Република Македонија.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...