Мицевски: Апсурдно е да носите закон кој што не го решава проблемот со енормното загадување во Република Македонија

Почнуваме со сетот закони кои што се апсурдни од причина што материјалот кој што денеска го разгледуваме во матичното тело Комисијата за економски прашања е примено на 6 ноември 2018 година, во периодот кога загадувањето на воздухот во Република Македонија беше на енормно високо ниво и кога баравте некое излезно решение затоа што со право граѓаните, посебно граѓаните од поголемите градови и невладините организации кои се занимаваат со оваа проблематика која што е проблем број 1, а тоа е квалитетот на амбиенталниот воздух, вие излеговте со едно законско решение кое што само по себе има голем број на нелогичности, истакна координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски.

Мицевски, посочи дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се членови на комисијата за економски прашања укажувале на низа нелогичности а предложиле и надзорна расправа се со цел експертите да се вклучат во решавање на овој проблем кои што ги засега сите граѓани.

Реагираат експерти од областа на заштита на животната средина, реагираат техничките сервиси за регистрација и контрола на техничката исправност на возилата, ние на комисијата зборувавме на оваа тема и тоа баравме да има надзорна расправа на оваа тема за да можат граѓаните односно лицата кои што се експерти и кои се занимаваат со оваа проблематика да може да ги кажат своите забелешки за да направиме еден закон кој што ќе даде резултати односно ќе биде апликативен и кој што навистина ќе ги почувствуваме бенефитите, додаде тој.

Мицевски нагласи дека законот вака составен е доста нелогичен, потенцирајќи дека членот 62 од законот е дискриминирачки каде што пишува дека вработените во техничките станици не можат да вршат предлог на нивните сопствени возила, барајќи да се избрише тој член.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...