Димков: Со законот за возила власта прави поделба на богати и сиромашни граѓани

ратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајчо Димков на денешната собраниска седница за новиот закон за возила со кој се предвидуваат еколошки налепници истакна дека се прави поделба на сиромашни и богати граѓани, и се удира по џебот на граѓаните без да го реши проблемот со загадувањето.

Трошоците за утврдување на еколошката категорија на возилото се на товар на сопственикот на возилото, а трошоците ги утврдува министерот за економија. Секое возило ќе биде жигосано и некој ќе ни го ограничува правото кога ние ќе можеме да се движиме. Не знам како можеше некој да си дозволи да се направи вакво законско решение, посочи Димков.

Тој потенцираше дека овој предлог закон има многу негативности, а исто така студиите покажуваат дека возилата најмалку го загадуваат воздухот и токму затоа оваа мерка е апсолутно катастрофална и нема да донесе никакво решение во однос на решавање на загадениот воздух во Република Македонија.

Во споредба со другите загадувачи возилата имаат најмало учество во вкупното загадување на воздухот во Република Македонија. Негативните страни врз основа на кои критериуми возилата сои црвена или жолта налепница ќе се исклучат од сообраќајот и кој ќе ги извести? Дали има доволно алтернативни возила за превоз и колку пари ќе ги чини граѓаните дополнително преглед за мерење на гасови, заврши Димков.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...