Арсовски: Од најавената „метла“ на Заев нема ништо, тоа е само уште еден класичен театар на СДСМ и Заев

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски во вечерашното гостување во емисијата Отворено на Алфа ТВ истакна дека од најавената „метла“ на Зоран Заев нема ништо, односно како што рече Арсовски тој ова е уште еден класичен театар од страна на СДСМ.

Би сакал да истакнам дека во моментот на онаа таканаречена „метла“ што се прави внатре во СДСМ е еден класичен театар бидејќи ние имаме комуникација со многу пријатели и симпатизери кои што се подржувачи на СДСМ и на голем дел од претседателите на општинските организации им било најпрво кажано ќе бидете разрешени, ќе аплицирате повторно и ќе бидете реизбрани, така да ова уште еднаш покажува дека се работи само за театар, вели Арсовски.

Според него Заев нема доволно капацитет да признае одговорност за неработењето на владата во изминатите две години, како и дека тешко може да се врати довербата на граѓаните бидејќи до сега се случија голем број на скандали од страна на Заев и неговата влада.

Зоран Заев покажа дека нема капацитет да си ја признае одговорноста во работењето во владата, потенцираше Арсовски.

Се работи за еден политички театар кој што треба да ја оправда одговорноста и да ја врати довербата кај граѓаните, која што секако не може да се врати по ниедна цена бидејќи видовме толку многу скандали и едноставно Зоран Заев си прави терен за да си ја зацврсти позицијата внатре во својата партија бидејќи очигледно е дека многу луѓе ќе ја брат кривицата и одговорноста од врвот, а тоа е токму Зоран Заев, кажа портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...