Денеска СДСМ им го скрати правото на поголеми пензии на повеќе од 310.000 корисници на пензија

Интегрален текст од изјава за медиуми на Слаѓана Митовска, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија

Почитувани,

Власта на чело со СДСМ повторно го покажа своето лицемерие кон пезионерите.

На денешната седница на Комисијата за труд и социјална политика пратениците на СДСМ гласаа против предлог законот за изменување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување поднесен од ВМРО-ДПМНЕ и колицијата.

Со нашиот предлог закон се предвидува враќање на старата методологија за усогласување на пензиите, со цел пензионерите да добијат вистинско покачување на пензиите.

Со одбивањето на ова законско решение СДСМ уште еднаш го покажа своето вистинско лице.

СДСМ ветуваше зголемување на пензиите, но наместо тоа пензионерите добија единствено усогласување на пензиите, но не и реално зголемување.

Денеска СДСМ им го скрати правото на поголеми пензии на повеќе од 310.000 корисници на пензија.

Денеска пратениците на СДСМ уште еднаш ги ставија партиските интереси пред интересите на пензионерите.

Почитувани,

ВМРО-ДПМНЕ и Коалцијата како досега така и во иднина ќе продолжат да работат во интерес на пензинерите.

Пензинерите имаат право на поголема пензија.

ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати достоинството на пензионерите во истиот момент кога оваа ненародна власт на СДСМ и Заев ќе замине, а со нив ќе заминат и сите штетни политики и закони кои ги донесоа.

Ова законско решение ќе биде вратено на сила и пензионерите ќе добијат повисоки пензии.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...