Мицкоски: Нема семејство кое не се соочува со сериозни проблеми, но има надеж, мора и може да биде подобро

Денес имав чест да бидам во Црешево, општина Гази Баба. На граѓаните им го честитав големиот Христијански празник Воскресение Христово Велигден. Овој ден нека донесе среќа, добро здравје, и биреќет за секое семејство, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

-Жалната вистина за Македонија е дека денес граѓаните живеат лошо, со стегнати срца, со кнедла во грлото. Нема семејство кое не се соочува со сериозни проблеми, некаде е тоа егзистенцијална природа, некогаш тоа е неправда нанесена од системот, а некаде огромното мнозинство на блиски роднини и пријатели се веќе иселени. Имаме ерозија на, не само политичките, туку и општествените морални вредности. И не е тоа системот за кој се бореа нашите предци и тоа не е системот кој ние го посакуваме. Затоа постои разочараност на граѓаните. Но има надеж, мора и може да биде подобро, рече тој.

Мицкоски порача: „Посакувам и обединување и надминување на делбите, но не врз основа на тесногради лични интереси, туку темелено на заедничките интереси на Македонија. Бидејќи тоа е нашиот заеднички дом“.

 

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...