Мицкоски: Ние нема да нудиме романтизам на Албанците, а да немаат луѓето водовод и канализација како што е реалноста сега

Ние нема да даваме национал – романтични понуди, не правиме разлика меѓу граѓаните. Ние по етнички состав не ги делиме граѓаните. Ние нудиме за сите граѓани иднина, вистински проекти. Национал-романтичарски платформи не се својствени за нас.

Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на 24 телевизија.

-Треба реални понуди за сите и за Албанците. Не правиме разлика кој е Македонец, Албанец, Турчин, Србин, Влав и други. Не може да се нуди романтизам, а граѓаните да немаат водовод и канализација како што е сега. Каде е канализацијата во Арачиново? Смешно е и она што го говори премиерот, прашан кои патишта ги направиле, па почна со автопат, па не знаеше, па потоа регионални и тие не знаеше, посочи Мицкоски.

Тој укажа дека без разлика на етничка припадност ВМРО–ДПМНЕ се бори за правда за сите без разлика кој на кој етникум припаѓа.

Поврзани вести

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...