Очекувам е навистина еден убав демократски ден каде што граѓаните ќе се изборат за правдата

Интегрален текст од изјава за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Добро, најпрвин да го честитам денот, да го честитам и големиот христијански празник Цветници, денеска и така го започнав денот со литургија во „Св. Петар и Павле“, во црквата во Ѓорче, во близина на мојот дом.

Денеска е практично ден кога граѓаните треба да бидат гласни, треба со ливчето со пенкалото во раката зад гласачката кутија, масовно да излезат и да одлучат еднашка засекогаш да бидат поразени неправдите во Република Македонија. Да победи правдата. И граѓаните треба да бидат гласни против лагите, корупцијата, невладеењето на правото, немањето на демократија во државата, нечесните политичари наместо честитоста и искреноста и принципиелноста.

Така што денеска она кое што јас го очекувам е навистина еден убав демократски ден каде што граѓаните масовно ќе излезат и ќе се изборат за правдата наспроти оваа неправда која што е секојдневие. Оние таканаречени лаги кои што денеска ни ги пренесуваат политичките елити во Република Македонија од оние кои што се на власт.

Така што еве посакувам еден успешен ден, ден во кој што ќе победи демократијата во Република Македонија.

 

Поврзани вести

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...