Мицкоски: Власта не сака да расчисти со криминалот на минатиот референдум

На вечерашното интервју на телевизија Алфа, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека судството и обвинителството во Македонија не се објективни и се под палка на власта. Тој рече на референдумот имало галсачи кои гласале во најбрзиот светски рекордер спринтер на 100 местри, за 2 секунди.

– Имаме документирани докази доставени до обвинителството, денсека никој не постапува по тоа, нема ни предистрага. За сите докази со неправилности кои ги поднесовме до јавното обвинителство, никој не не повика, но ние важно одиме напред, блескаме во светот. Како блескаме во светот? Со овие гласачиве со 2,4 секунди? Документиравме поднесовме, до ден денеска нема никаква истрага, предистрага, не знам, некој да не информира. Во неколку наврати апелиравме дека не е добро со овие работи да се прави компромис. Тишина и молк, рече Мицкоски.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...