Мицкоски: Очекувам гласови од сите заедници, ние се бориме за принципи, а не за застарен романтизам

Во своето гостување во вестите на Алфа телевизија, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги повика сите граѓани без разлика на нивната етничка припадност да се придружат на опозицијата за заеднички да ја кренат Македонија како што вели тој од пепелта во која е сега поради власта на Заев и СДСМ. Тој истакна дека очекува гласови од сите заедници, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ се бори за принципи, а не застарен романтизам.

-Ние се бориме за систем за вредности да инсталираме, политики базирани на принципи. Јас не сум преоптоварен, ниту пак имам било какви националромантичарски концесии. Во принцип сакам да понудам вредности кон сите граѓани, без разлика на нивната етничка припадност, без разлика на наивната етничка припадност. Ова е наша заедничка татковина, јас сум Македонец од Македонија и си ја сакам државата. Но без разлика ако граѓаните не се од македонскиот етникум и се од други етникуми тие луѓе се родиле во оваа држава, формирале семејства, се образувале, се радувале, тагувале и најверојатно најголемиот дел од нив ќе го завршат животот во Македонија. Си ја сакаат оваа држава. Се чесни граѓани. Луѓе кои што навистина си ја сакаат татковината. Нашиот повик е ајде сите заедно да направиме нов систем на вредности кои што оваа држава ќе ја дигнат од пепелта во која ни ја оставаат овие другиве. Затоа ги повикувуам Албанците, Власите, Србите, Бошњаците, Ромите, Еѓипќаните сите буквално сите етникуми во Република Македонија е да ни се придружат заеднички да ја кренеме Македонија, вели Мицкоски.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...