Јаулески: Младите се категорија на граѓани која најмногу е излажана од оваа власт- ќе пролжиме кон апатија или сакаме квалитетна иднина?

Уште неполни два дена до недела, денот кога ќе може сами да одлучиме во кој правец сакаме да ни се движи земјата. Сакаме да пролжиме кон апатија или сакаме квалитетна иднина? На нас е да одлучиме! Од мојата посета на градовите и селата низ државата знам дека ќе одбереме квалитетна иднина, напиша на Фејсбук престедателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Јован Јаулески.

-На младите им е преку глава од лажни ветувања и празни флоскули. Младите се категорија на граѓани која најмногу е излажана од оваа власт. Заев и Пендаровски ветуваа се и сешто, од студентски град, преку младинска гаранција па се до таму дека ќе ги вратат младите кои како што велеа се иселиле во последните десет години. Две години се на власт, а не само што ништо од тоа не е ни на повидок, туку напротив, студентските домови се во полоша состојба од кога било, младинската невработеност е над 50%, иселувањето се забрзува. Наше е да избереме, дали ќе го поддржиме истиот трул концепт на Заев и Пендаровски кој не влече надолу или сакаме квалитетна иднина, вели Јаулески и додава:

„Македонија не повикува. Доста беше од распродажбата на државните и национални интереси. Време е за враќање на гордоста и достоинството на секој еден Македонец. Во историски мигови се носат историски одлуки. Јас знам дека нашата генерација знае да одбере правилно, бидејќи за секој еден од нас се работи. Се работи за иднината на секој млад човек. Во недела да излеземе и да ја поддржиме Гордана Силјановска Давкова. За право и правда! Татковината повикува!“.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...