Мицкоски: Премиерот не сака да каже дека Македонците од Грција зборат Македонски за да не му правел проблем на Ципрас

Каков е јазикот на кој што говорат жителите на Северна Грција во областа на Чемеране, а не е грчки?, ова прашање вечерва во емисијата „Клик плус“ им го постави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на новинарите.

-Таму се говори албански, но замислете јас кога го прашав нашиот премиер каков е јазикот кој што говорат жителите на Северна Грција во делот на Лерин, Костур и така натаму, нејќеше да каже, вели дека ќе сум му направел проблем и ќе сум го скарал со Грците, вели Мицкоски.

Тој додава и дека Заев мора да признае дека тоа се Македонско малцинство кое што говори македонски јазик и кој што пеат македонски песни и играат македонски ора.

-Толку ли е тоа страшно да се признае? Ние се само откажавме од принципот на самоопределување, тогаш за каков бетон и арматура зборуваме?, прашува Мицкоски.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...