Имаме работа со власт која е одлепена од реалноста и нема вистинска претстава како живее македонскиот граѓанин

Соопштение до јавноста

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните на општина Чаир.

Претседателот Мицкоски посебен акцент стави на претседателските кандидати Стево Пендаровски од една страна и Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова од друга страна. Како што рече тој, Пендаровски за кандидат е избран во еден мафијашки стил подржан од профитери на сите неуспешни политики во Македонија, додека пак Сиљановска Давкова значи за една успешна жена, човек без дамка во нејзината професија, заштитник на правото и правдата, додавајаќи дека покрај овие кандидати граѓаните многу лесно можат да направат избор а тоа ќе го направат и на 21 април и на 5 мај кога ќе дадат целосна поддршка за Сиљановска Давкова.

На овие избори од една страна го имаме Стево Пендаровски кој е производ на таа Хилтон коалиција договорена низ скопските хотели, поддржан од сите оние профитери на сите неуспешни политики во Македонија, а од друга страна Гордана Сиљановска Давкова, човек без дамка во кариерата, заштитник на правото и правдата. И тука изборот е јасен, многу лесен и предвидлив. Имаме работа со власт која е одлепена од реалноста, го слушам како Заев вели дека идентитетот бил зациментиран како бетон, а го видовме како се срамеше да ја интонира Македонската химна пред владата. Човекот вели дека бензинот поскапел само 3 денари во неговиот мандат, лаже и без око да му трепне зошто не знае како живее обичниот човек. На овие избори ќе ги освети народот кој ќе им ја каже вистината дека е време за правда за Македонија, вели Мицкоски.

Тој додаде дека Заев и СДСМ се изгубени од реалноста, коментирајќи ја вчерашната изјава на Заев во една емисија каде што кажа дека не се сеќава дека со неговата владата поскапела само нафтата за 3 денари. Според Мицкоски Заев е целосно одлепен од реалноста и секојдневието во Македонија.

Сакам неколку зборови да кажам за оној митинг кој што требаше практично да биде собир на наши сограѓани во знак на поддршка на Пендаровски Стево во Скопје, во неделата се сеќавате пред два дена. Таму излезе Зоран Заев и како што вообичаено бива се излажа човекот, вели го заштитил идентитетот ама не само што го заштитил идентитетот туку го зајакнал и со арматура. Толку бил цврст што поцврст не можел ни да биде. Го слушам и се чудам што му е на човекот. Но, вчера кога го слушав за онаа математиката за бензинот, дека само нафтата за 3 денари поскапела откако он е премиер, јасно ми е дека е одлепен од реалноста, дека нема вистинска претстава како живее македонскиот граѓанин, без разлика на неговата етничка припадност, дали е Македонец, дали е Албанец, Турчин, Влас, Србин, Бошњак, Ром, без разлика, сфатив дека човекот целосно нема вистинска претстава што е секојдневието во Република Македонија, потенцираше претседателот Мицкоски.

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...