Власта се уште се влече на успешните политики на ВМРО-ДПМНЕ во економијата

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на Фејсбук објава на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Економските политики на СДСМ се целосен дебакл. Власта се уште се влече на успешните политики  на ВМРО-ДПМНЕ во економијата. Дека економијата е дно доказ е и добиената нула од страна на германските партнери.

  1. Скоро 80% од сумата што СДСМ ја нарекува СДИ е реинвестирана добивка на фирмите кои владата на ВМРО-ДПМНЕ ги донесе во државата.
  2. Граѓаните не гледаат придобивка од розевите бројки на власта, граѓаните се уште се невработени, а работа добиваат само роднините на функционерите на власта. Јавната администрација стана место за вдомување на партиски кадри, кои вештачки ја зголемуваат бројката на вработени.
  3. Новите работни места од страна на СДИ се  отворени во фабриките кои дојдоа во Македонија благодарение на  добрите економски политики на СДСМ.
  4. Компаниите на граѓаните тонат, растат само компаниите на власта, Заеви и Анѓушев.
  5. Срам е кога СДСМ се фали со Фондот за иновации, тоа е Фондот преку кој СДСМ додели грантови на партиски послушници и фирми  блиски до власта.
  6. За време на ВМРО-ДПМНЕ имаше активни мерки за вработување, кои допринесоа за намалување на невработеноста од скоро фрапантни 40%  на 20тина проценти.
  7. Јавниот долг за изминативе две години се зголеми за над половина милијарда евра.
  8. Една од тие компании, е компанија во сопственост на  семејството на Зоран Заев лично.
  9. Земјоделието тоне, откуп нема, а земјоделците го фрлаат родот на буниште.
  10. Нема зелена нафта, која ја ветуваше СДСМ, ниту зголемени субвенции.

Последните две години се пример за економски неуспех. Зоран Заев и Стево Пендаровски ја уништуваат економијата.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...