Мицкоски: СДСМ изгуби чувство за реалноста

Ние имаме свои автентични политики, кои се обидуваме на граѓаните да им ги презентираме. За жал, од владејачката СДСМ и Зоран Заев се уште не се излезени од онаа матрица 2014-2015-та година, тоа е онаа матрица со која ги изгубија оние предвремени парламентарни избори во 2016-та, но за тоа што следеше подоцна јавноста е сведок, еве денеска се влада, но се уште мислат дека се наоѓаат во 2015-тата и 2014-тата година, без да понудат реален коцпет, без да понудат конкретни политики со кои ќе ги решат реалните проблеми на граѓаните, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за битолската ТВ Тера.

-Она што го гледаме денеска е навистина траорно, жалосно, луѓето се депримирани, луѓето се разочарани, масовно ги напуштаат своите огништа и домови, се селат надвор од Република Македонија. Така што сето она што беше понудено и ветувано од страна СДСМ и Зоран Заев пред таа 2016-та година, гледаме денеска се повторува, како да ја загубиле реалноста и како да ги загубиле улогите, тогаш биле опозиција, но денеска од оизиција ан власт се однесуваат повторно како да се опозиција. Погрешна политика, за жал граѓаните губат, за жал Македонија губи и на крајот од денот резултатите се поразителни, изјави Мицкоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...