Мицкоски: Македонија ќе победи, ќе победи правдата и вербата во принципи

Соопштение до јавност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓаните на населените места Мокриево и Сушица Ново Село.

Пред граѓаните на Мокриево, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека земјоделието е во слободен пад, а власта стана рекордер по криминал, сиромаштија и назадување.

И како да ова не беше доволно, власта сега им наметнува нов проблем на жителите на општината неоткажувајќи се од намерата за отворање на рудник. Ние сме против отворањето на рудникот во овој крај, кој доколку се случи тоа и помине манипулацијата која ја прави власта ќе биде на штета на овие граѓани пред се на нивното здравје, и самиот начин на кој се турка оваа идеја се прави на начин кој  не  е честит и не е коректен, вели тој.

При посетата на Сушица, Мицкоски посочи дека  и тука како и низ целата држава граѓаните се чувствуваат измамени , нема ништо од ветувањата на власта за поддршка за земјоделците, нема поддршка за пласман на земјоделските призводи, нема зелена нафта, ниту пак бенефициран стаж за земјоделците.

Тука нема ништо од она што Заев така гордо го изјавува дека како земја сме блескале. Народот овде се бори со тешкото секојдневие, вели Мицкоски.

Тој порача дека токму поради неостварените ветувања и лагите, власта мора да се казни, казна која граѓаните ќе ја испорачаат на наредните избори, кои не се само за избор на претседател туку и ќе го одредат правецот во кој ќе се движи Македонија.

Македонија ќе победи, ќе победи правдата и вербата во принципи, заклучи тој.

 

Со почит, 

Центар за комуникац

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...