Мицкоски до Заев: Со неоткажувањето од ваквото СЈО ја загрозувате европската иднина на Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашната ТВ дебата му посочи на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека со неоткажувањето од СЈО вакво какво што е, тој ја загрозува европската иднина на Македонија.

Мицкоски потенцираше дека Заев не е подготвен да ги прифати амандманите затоа што сака СЈО да продолжи да го користи како за притисок врз политичките неистомисленици. Тој го  запраша Заев дали  со одбивањето на амандманите е спремен да ја сноси одговорноста за загрозување на европската иднина на земјава.

– Дали вие откако ќе ги видите нашите амандмани нема да ги прифатите и на тој начин ќе сносите целосна одговорност ако овој закон за јавното обвинителство биде услов за Македонија отпочне преговори со Европската Унија, запраша Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека партијата достави амандмани, а Заев и Дескоска треба да ги разгледаат  и прифатат  и така законот заеднички да се изгласа во  Парламентот  и на тој начин оваа пречка да биде отстранета.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...