Заев ја брише придавката македонска од МОБ, институција која со години претставува симбол на македонската култура

Интегрален текст од изјава за медиуми на Дарко Костовски

Почитувани,

Македонската опера и балет, најстара институција за опера и балет во државата, со одлука на Зоран Заев го менува името и станува Национална опера и балет.

Заев ја брише придавката македонска од институцијата која со години претставува симбол на македонската култура. Оперскиот ансамбал е создаден уште во 1947, додека балетскиот бил конституиран во 1949 година. Од основањето до денес оваа институција приредила безброј оперски и балетски поставки. МОБ е симбол на културата во постасномска слободна Република Македонија, гордост на 7 генерации.

Првата  македонска балетска претстава „Македонска повест“ на Глигор Смокварски e изведена во 1953 година,  а една година подоцна во 1954 година изведена е и првата македонска опера  „Гоце“ на Кирил Македонски.

СДСМ не води грижа за културното наследство и колективната меморија на народот. СДСМ распродава се. Дури и она за кое тврдеа дека го зачувале.

Зоран Заев тврдеше дека институционалниот идентитет е зачуван. Сега откако договорот за промена на името почна да се спроведува гледаме дека Заев лажел. Институционалниот идентитет не е зачуван, напротив тој е изгубен.

Називот Национална опера и балет е недефиниран и не прецизира која држава претставува. Кога претставници на МОБ ќе одат на претстави во странство името на институцијата ќе внесува забуна и никој нема да знае од која држава чија култура претставуваат.

Зоран Заев и СДСМ свесно го понижуваат македонскиот народ, како и неговата историја и култура. Оваа власт нема кредибилитет повеќе да ја управува Република Македонија. СДСМ мора да си замине.

Масовното излегување на претседателските избори и победата на Гордана Силјановска Давкова ќе биде причина за распишување на предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ќе го испратат Зоран Заев и СДСМ на темната страна на историјата.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...
Најгоре