Постои силен сомнеж за уште едно мешање на политикaта во работата на независните институции

На денешната собраниска седница пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска побара од пратениците на СДСМ и нивната коалиција да кажат пред граѓаните дали ги имаат дописите од Венецијанската Комисија кои што упатуваа на силни критики за предвременото менување за оваа комисија.

-Силните критики на Венецијанската Комисија како и на други европски организации кои остро застануваат против одредбата за предвремен прекин на мандатот на ова тело, две години порано, што е причина за силен сомнеж, стои во мислењето на Венецијанската Комисија, истакна пратеничната Ласовска.

Таа додаде дека постои силен сомнеж за уште едно мешање на политикaта во работата на независните институции.

-Во ваков случај Венецијанската Комисија констатира дека во нацрт законот за спречување на заштита од дискриминација, нема доволно заштитни механизми со кои се обезбедува вистинска независнот на комисијата, особено за избор и разрешување на членовите на Комисијата, додаде Ласовска.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...