Власта ја преполнува администрацијата, иако велеа дека е преполна и преобемна

 Интегрален текст од прес конференција за медиуми на  Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Власта ја преполнува администрацијата, а велеа дека е преполна, преобемна и преинертна!? И тоа сега кога власта се погласно повикува на избори!?

Додека СДСM спротивно на волјата на граѓаните на сила турка евтаназија на Уставното име на Република Македонија и на македонскиот идентитет, власта турка и еден огромен политичко економски парадокс! Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, Фондот за здравствено осигурување и Агенцијата за вработување добија повеќе пари со најновиот предложен ребаланс на буџетот. Со тоа од една страна има тивко признание дека Буџетот на Република Македонија колабирал и дека нема пари за пензии, плати и придонеси за државните и јавни службеници, а во исто време секој ден се објавуваат стотици огласи за нови вработувања во администрацијата!

Ќе прочитам дел од огласите:

 • Сектор за Шумска полиција (45 работни места);
 • Царинска управа на Република Македонија низ цела Македонија (58 работни места);
 • Дирекција за технолошки индустриски развојни зони (24 работни места), а денеска дополнето со уште две нови позиции;
 • Институт за јавно здравје (25 работни места);
 • Централен регистар (20 работни места);
 • АВРМ (8 работни места);
 • Министерство за правда (8 работни места);

Како и во следните институции за каде што се распишани огласи: Министерство за економија, Државен инспекторат за транспорт, Министерство за одбрана на Република Македонија, Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство – Управа за хидрометеоролошки работи, Инспекциски совет, Дирекција за заштита на личните податоци, МИОА, Дирекција за безбедност на класифицирани информации, Националната галерија на Македонија.

Почитувани,

Министерот Тевдовски би требало барем еднаш да се одважи и да соопшти на граѓаните:

 • Како е можно да нема пари за пензии, а да има пари за лубриканти, апетисани и презервативи?
 • Како е можно да нема пари за плати и придонеси за административните службеници, а да се распишуваат огласи за нови вработувања во администрацијата?
 • Како е можно до пред еден месец Буџетот да е во добра кондиција и наеднаш да колабира и да не може да ги сервисира основните обврски?
 • Дали навистина СДСМ смета дека ќе го подобри рејтингот пред избори, со уништена економија, прикриена со партиски вработувања?

Почитувани,

Знаеме дека е безполезно да повикуваме да ги почитуваат Уставот и законите, или барем да се држат до она што го велеа – преполна инертна администрација. Наместо да сопре занесот на самоволие и беззаконие, очајнички се исцедува секој денар од Буџетот, продолжуваат задолжувањата, за сега да се допартизира администрацијата на СДСМ.

Наскоро граѓаните ќе ја испратат оваа криминална власт за една намена во историјата каде ќе останат како спомен за најнеспособна, најрасипничка и најненародна власт со една единствена цел! Република Македонија победи на референдумот, Република Македонија ќе ја испрати оваа криминална власт во историјата!

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...
<