Димовски: Ниту еден пратеник не е избран за да го менува името

Илија Димовски на денешната седница појасни дека тврдењата дека пратениците треба да одлучуваат во име на граѓаните за ова прашање се отуѓување од реалноста бидејќи ниту еден пратеник во Собранието не е избран од граѓаните со таа цел.

-Тврдењето дека за ова прашање треба ние пратениците да одлучуваме во име на граѓаните е отуѓување од реалноста. Ниту еден од нас 120 пратеници не го избраа за да го менува името на државата, рече Димовски.

Димовски додаде дека манипулациите кои ги прави СДСМ дека се менува референцата БЈРМ се несериозни бидејќи БЈРМ е привремена референца со која други нас ни се обраќаат, а додека Северна Македонија треба да биде трајно решение со кое ние ќе се обраќаме насекаде.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...