Славевски: СДСМ ниту успева да ги користи активните мерки за вработување, ниту може да смисли нешто ново

Универзитетскиот професор и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славевски на денешната дебата на УМС на ВМРО-ДПМНЕ на тема „Младинска невработеност“ , истакна дека владата на ВМРО-ДПМНЕ максимално ги користеше активните мерки за вработување, и речиси се што можеше се примени, додека пак сегашната Влада на СДСМ не само што не може нешто ново да смисли, туку и постојните мерки не успеваат да ги користат.

– Ако ја гледаме првата полна година од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ 2007 година беше година на ентузијазам, и кај владата во јавноста, оптимизам, се правеа планови за инвестирање и не е случајно што стапката на економски раст беше над 6%, еве гледаме во првата целосна година од владеењето на СДСМ според последните проценки и самите ја намалија и истата можеби ќе биде 1,6%, потенцираше Славевски.

Тој посочи дека иако потенцијалот на македонската економија е од 4% до 4,5% просечен годишен раст, нискиот раст од последниот период е затоа што актуелната Влада на СДСМ не се знае доволно да ги користи ресурсите во Република Македонија.

Токму затоа посочи дека треба максимално да се користат ресурсите во земјата, нешто што СДСМ не го прави и затоа ВМРО-ДПМНЕ во економскиот дел во новата програма ќе понуди решенија со кои македонската економија ќе земе залет.

На крај професорот Славевски им порача на младите на ВМРО-ДПМНЕ да не бидат нестрпливи туку да инвестираат во себе, да прават нешто што ќе ги подобри нивните квалификации и ќе ја зголеми нивната вредност.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...