Димков: Цврсто стоиме на ставот- нема промена на Уставот со цел промена на уставното име

Многу цврсто стоиме на ставот дека нема промена на Уставот со цел промена на уставното име, рече Трајко Димков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ при своето гостување на телевизија Телма.

-Дека не треба да се поддржи договорот кажува и резултатот од референдумот. Или нашиот став е потврден и на референдумот на кој практично граѓаните рекоа НЕ. Оттука преспанскиот договор е мртов, посочи Димков.

Тој објасни и дека поради чувстителноста на прашањето партија одлучила секој да постапи онака како што мисли дека треба да постапи на референдумот.

Димков истакна и дека во Службениот весник стои дека референдумот е неуспешен.

-Тоа е официјален документ, истакна Димков.

Никој нема право да му каже на пратеникот како да се определи, односно како да гласа во Собранието за уставните амандмани. Одлуката за уставните измени останува на пратеникот, рече аналитичарот Сашо Клековски при своето гостување на телевизија Телма.

Според него прозероцот за договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е отворен уште извесно време.

-Избори се полегитимна варијанта и ВМРО-ДПМНЕ со оглед на ставот нема промена на Уставот со цел промена на уставното име треба да инсистира на нив, рече Клековски кој додаде „но, шансите да се дојде до решение со избори се речиси еднакви на нула“.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...