Златко Марин е одговорен за урбаното дивеење во Аеродром

Интегрален текст од изјава за медиуми на Пане Антовски

Почитувани,

Златко Марин е одговорен за урбаното дивеење во Аеродром. Марин е покровител на уништувањето на Аеродром.

Повеќе од јасно е дека Марин се плаши од граѓаните и наместо да им се придружи на протестите, ако искрено го мисли тоа што постојано го изјавува, намески свика седница на советот за да ги залаже и да го одложи проблемот.

Голготата за аеродромците продолжува. Главни виновници за тоа се Златко Марин и Петре Шилегов, со чие одобрение комуналиите за девет катницата кај ,,Мајчин дом” ќе се плаќаат на рати. Со што од зграда која нема да дозволат да се гради, стана зграда која со нивен потпис ќе се гради.

Пред локалните избори во 2017 година, еден од главните проекти кои ги ветуваше Златко Марин беше ревизија на деталните урбанистички планови и мораториум за нови градби во Аеродром.

Иако Марин се обидува да презентира на јавноста дека мораториумот не е законски, а ревизијата помпезно најавувана, трае повеќе од една година, на аеродромци сеуште им се свежи ветувањата на Златко Марин и проектите во неговата изборна програма.

На вчерашната седница на советот се изнаслушавме се и сешто, само не и решение на проблемот кој го направи градоначалникот со издавање на одобрението за градење.

Марин и СДСМ, со вчерашната седница на советот на општина Аеродром имаа очаен и неуспешен обид за амнестија на катастрофалните грешки со кои го уништуваат Аеродром.

ВМРО-ДПМНЕ до Советот на општина Аеродром достави конкретни предлози за надминување на настанатата ситуација и тоа: предлог одлука за запирање на спроведување на спорните детални урбанистички планови и итна ревизија на истите во рок од 30 дена, и наместо суштинска дискусија и изнаоѓање на конретно решение, Марин се занимаваше со ВМРО-ДПМНЕ, свесно бегајќи од проблемот.

13 октомври, 2018 – 15:26

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...